Czytelnia

Po co nam czytelnia?

Ten zakątek jest poświęcony recenzjom książek pasujących do profilu bloga, czyli recenzjom książek dla dziewczyn – co nie znaczy, że muszą to być tylko powieści (osobiście uwielbiam też sztuki dramatyczne i na pewno o niektórych z nich będę pisać), ani że mają to być np. tylko romanse czy historie z góry przeznaczone dla płci żeńskiej. Wcale nie! Dziewczyny czytają przecież równie dobrze kryminały, powieści przygodowe, fantastykę i wszelkie inne gatunki.

Będę tu zbierać opinie (głównie rekomendacje, ale nie wykluczam, że pojawią się też anty-rekomendacje) na temat książek, które sama czytałam czy też będę czytać na bieżąco. Opinie te (zwane tradycyjnie recenzjami) będę umieszczać stopniowo na blogu i linkować je w tej zakładce.

Ponieważ nie jest to blog recenzencki, którego autor zakłada trzymanie ręki na pulsie i pisanie o nowościach wydawniczych, zacznę od najstarszych książek, które przeczytałam już dawno i które w moim subiektywnym świecie należą do klasyki, gdyż na nich się wychowałam i ich lektura pozostawiła we mnie niezatarty ślad. Z różnych powodów – bądź to ze względu na klimat, bądź na kreację bohaterów, dzięki zapierającej dech w piersiach fabule, z uwagi na dowcipny styl, humorystyczny język, komizm sytuacyjny itd., itp.

Każda książka jest przecież inna. I nawet jeśli dziś – z perspektywy osoby dorosłej i doświadczonej – w tej czy innej mojej ulubionej pozycji z dawnych lat widzę rozmaite niedociągnięcia fabuły czy pisarskiego warsztatu, uważam to za sprawę drugorzędną. Te książki mi się podobały, budziły moje emocje, a to już wystarczający powód, by opinie o nich znalazły się na tym blogu.

Spis recenzji według autorów

Jane Austen

Duma i uprzedzenie

Charlotte Brontë

Dziwne losy Jane Eyre

Emily Brontë

Wichrowe Wzgórza

Joanna Chmielewska

Zwyczajne życie

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Znachor

Charles Dickens

Dawid Copperfield

Alexandre Dumas

Hrabia Monte Christo

Witold Gombrowicz

Opętani

Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatrem

Helena Mniszkówna

Trędowata

Lucy Maud Montgomery

Błękitny Zamek

Dziewczę z sadu

Emilka ze Srebrnego Nowiu

Ania z Zielonego Wzgórza

Eliza Orzeszkowa

Cham

Nad Niemnem

Ewa Ostrowska

Co słychać za tymi drzwiami

Zuzanna Radomska

Tajemnica posiadłości w Zachusach

Erich Segal

Love Story

William Shakespeare

Poskromienie złośnicy

Henryk Sienkiewicz

Potop