Czytelnia

Po co nam czytelnia?

Ten zakątek jest poświęcony recenzjom książek pasujących do profilu bloga, czyli recenzjom książek dla dziewczyn – co nie znaczy, że muszą to być tylko powieści (osobiście uwielbiam też sztuki dramatyczne i na pewno o niektórych z nich będę pisać), ani że mają to być np. tylko romanse czy historie z góry przeznaczone dla płci żeńskiej. Wcale nie! Dziewczyny czytają przecież równie dobrze kryminały, powieści przygodowe, fantastykę i wszelkie inne gatunki.

Będę tu zbierać opinie (głównie rekomendacje, ale nie wykluczam, że pojawią się też anty-rekomendacje) na temat książek, które sama czytałam czy też będę czytać na bieżąco. Opinie te (zwane tradycyjnie recenzjami) będę umieszczać stopniowo na blogu i linkować je w tej zakładce.

Ponieważ nie jest to blog recenzencki, którego autor zakłada trzymanie ręki na pulsie i pisanie o nowościach wydawniczych, zacznę od najstarszych książek, które przeczytałam już dawno i które w moim subiektywnym świecie należą do klasyki, gdyż na nich się wychowałam i ich lektura pozostawiła we mnie niezatarty ślad. Z różnych powodów – bądź to ze względu na klimat, bądź na kreację bohaterów, dzięki zapierającej dech w piersiach fabule, z uwagi na dowcipny styl, humorystyczny język, komizm sytuacyjny itd., itp.

Każda książka jest przecież inna. I nawet jeśli dziś – z perspektywy osoby dorosłej i doświadczonej – w tej czy innej mojej ulubionej pozycji z dawnych lat widzę rozmaite niedociągnięcia fabuły czy pisarskiego warsztatu, uważam to za sprawę drugorzędną. Te książki mi się podobały, budziły moje emocje, a to już wystarczający powód, by opinie o nich znalazły się na tym blogu.

Liczę również na Was. Jeśli przeczytałyście coś ciekawego (nudnego, fajnego, beznadziejnego… – niepotrzebne skreślić), nie wahajcie się podzielić swoją opinią, polecić lub odradzić książkę.

Recenzje przysyłajcie na adres: kasiademanska@gmail.com, podając podstawowe dane bibliograficzne książki, tzn. tytuł i autora, tytuł oryginału (jeśli książka jest tłumaczona na polski z języka obcego) oraz (koniecznie!) imię i nazwisko lub pseudonim Autora recenzji. Nadesłanie tekstu jest równoznaczne ze zgodą na jego publikację na blogu.

Spis recenzji według autorów

Joanna Chmielewska

Zwyczajne życie

Alexandre Dumas

Hrabia Monte Christo

Helena Mniszkówna

Trędowata

Lucy Maud Montgomery

Błękitny Zamek

Eliza Orzeszkowa

Cham