O blogu

Kim jestem?

Ba!… Niełatwo napisać o sobie choćby dwa sensowne zdania, zwłaszcza że, jak sądzę, standardowe dane osobowe w kontekście bloga pisarskiego nie mają większego znaczenia. Dlatego ograniczę się do kilku krótkich, ale za to kluczowych uwag.

Zacznę od tego, że Katarzyna Demańska to pseudonim artystyczny, który zdecydowałam się przybrać, gdyż moje prawdziwe nazwisko jest implikowane – skromnie, bo skromnie, ale jednak – w publikacje o charakterze zgoła innym niż literacki. Po długim namyśle uznałam, że mogłoby to niefortunnie kolidować z twórczością beletrystyczną, która jest przedmiotem niniejszego bloga, dlatego zdecydowałam się na użycie pseudonimu. Co prawda tylko nazwisko jest fikcyjne (choć powstało według konkretnego klucza), bo na imię naprawdę mam Katarzyna, to jednak nie zmienia faktu, że dokonałam w ten sposób swoistego rozszczepienia tożsamości na ego i alter ego. Dlatego informacji o mnie próżno byłoby szukać poza tym blogiem – i właśnie o to chodzi, bo dzięki temu mogę być tutaj sobą… w tym najbardziej subiektywnym sensie.

Zawężając zatem zakres prezentacji do wspomnianego wyżej blogowego alter ego, zaznaczę po prostu, że jeśli chodzi o pisanie, jestem pasjonatką-amatorką, czyli jedną z tych (licznych, jak mniemam) osób, które czerpią głęboką przyjemność z tworzenia światów i wszechświatów w swojej wyobraźni, a następnie kodowania ich w formie słowa pisanego. Teksty, które tworzę, są zasadniczo pisane „pod dziewczyńską duszę”, choć ostatnio ze zdumieniem odkryłam, że moja blogowa twórczość trafia do serc również męskich Czytelników… Cóż, jak to mówią Francuzi, tant mieux!

Jaki jest cel tego bloga?

Jak sama nazwa wskazuje, blog jest miejscem powstawania i dzielenia się opowieściami przeznaczonymi przede wszystkim dla dziewczyn – tak dorastających dziewcząt, jak i młodych, dorosłych już kobiet. Jednak równie serdecznie zapraszam tu (starszych i młodszych) panów, zwłaszcza tych z wrażliwą duszą… a takich jest sporo, dużo więcej, niż sądziłam! Tak czy inaczej, publikowane tu teksty autorskie, oznaczone etykietą Powieść, adresują się do Czytelniczek i Czytelników, którzy w swoim sercu kryją choć ziarenko idealizmu i wiary w szczere uczucia międzyludzkie.

Zamieszczam tu także wpisy w kategorii, którą nazwałam Warsztat pisarza, a która dotyczy kulisów powstawania tekstu literackiego, w szczególności powieści. Nie jest to, rzecz jasna, żaden fachowy poradnik (choć w wielu miejscach opieram się na ważnych, w moim odczuciu, założeniach z zakresu teorii literaturoznawczej), lecz zbiór moich mniej lub bardziej subiektywnych uwag „z frontu”, czyli refleksji wynikających z dotychczasowego doświadczenia jako pisarki-amatorki.

Na blogu publikuję również opinie o książkach dla dziewczyn w różnym wieku – od nastolatki aż po babcię z młodą duszą. Sygnalizuję tu lektury, które podobały mi się w wieku nastoletnim, studenckim i post-studenckim (że się tak wyrażę eufemistycznie), których lektura w jakimś stopniu mnie uformowała, a na pewno była niezapomnianą przygodą. Czekam również na Wasze opinie o książkach, które czytacie i o których sądzicie, że warto je polecić innym. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w zakładce Czytelnia.

Kontakt

Wszelkie uwagi i sugestie można zamieszczać w komentarzach pod dowolnym wpisem (niczego nie przeoczę!) lub wysyłać na adres: kasiademanska@gmail.com